Porod

Péče během porodu

Porodní asistentka pečuje o ženu v první době porodní /než nastane čas odjet do porodnice/ v domácím prostředí ženy podle stejných medicínských pravidel a odborných doporučení, jako je tomu na porodním sále lůžkových zdravotnických zařízení. Ovšem s tím rozdílem, že déle může využít klid a pohodu domácího prostředí a veškeré výkony, vyšetření a postupy jsou prováděny na základě oboustranné dohody. Péče je poskytována systémem „one to one“, tedy o ženu pečuje jedna porodní asistentka, která má kompletní anamnestické údaje a je také adresně odpovědná.

Při podezření na počínající porod se 24 hodin denně můžete zkontaktovat s porodní asistentkou, která vás navštíví doma, vyšetří, zhodnotí a podrobně vysvětlí v jaké fázi se porod v současné době nachází. Budete mít možnost slyšet ozvy děťátka fetálním dopplerem. V případě zájmu můžeme zapůjčit „speciální křeslo“ naplněné polystyrenem, které je vhodné pro I. dobu porodní či porodnickou stoličku.

péče během porodu

V individuálních případech je vhodné během porodu intermitentně kontrolovat aktuální stav děťátka a děložních kontrakcí natočením kardiotokografu /CTG/.

Porodní asistentka o vás pečuje po celou dobu porodu, cena za tuto službu je nezávislá na délce porodu a na počtu tzv. planých poplachů. Pomůže vám vyzkoušet jednotlivé uvolňující pozice a vybrat tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Zopakujete a nacvičíte dýchání, které vám bude vyhovovat a podle možností využijete koupel a samozřejmě masáže. Všechny tyto techniky, při vhodné kombinaci a použití, vám zmírní případné obavy, bolest a velmi efektivně podpoří přirozený průběh porodu.

Průběžně, po domluvě, je kontrolován stav ženy - krevní tlak, kontrakce, postup porodu atp., stav děťátka - ozvy, postup miminka v porodních cestách.

Po společné dohodě a výběru porodnice oběma rodiči nastává obvykle odjezd na porodní sál a tam již záleží na vás, koho si přímo k porodu vyberete. V některých porodnicích jsou jako doprovod tolerovány 2 osoby.

Kontrola na počátku porodu

Návštěvy v šestinedělí


Lenka Martolosová © 2024Webdesign Vendys graphics